Układ krążenia
Powiększenie

UKŁAD KRĄŻENIA

Układ krążenia zbudowany jest z naczyń krwionośnych (tętnic, żył, naczyń włosowatych) oraz serca. U człowieka występuje układ krążenia zamknięty, tzn. krew krąży tylko i wyłącznie w naczyniach i nie wylewa się poza ich obszar. Tętnice są naczyniami, którymi płynie krew z serca na obwód, do wszystkich części ciała (kolor czerwony), natomiast żyłami krew powraca z obwodu ponownie do serca (kolor niebieski).

Układ krążenia człowieka składa się z dwóch układów przepływu krwi w organizmie: krwiobiegu dużego (systemowego) i małego (płucnego). Krwiobieg duży rozpoczyna się w komorze lewej, z której krew utlenowana (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca do tętnic, a następnie przechodząc przez sieć naczyń włosowatych we wszystkich narządach ciała, powraca jako krew nieutlenowana (uboga w tlen) do  prawego przedsionka serca. Krwiobieg mały rozpoczyna się w komorze prawej, z której krew nieutlenowana wypompowywana jest do tętnic płucnych, rozgałęzia się w sieć naczyń włosowatych w płucach i  powraca żyłami płucnymi, jako krew utlenowana, do lewego przedsionka serca.

W bruzdkach leżących na sercu znajdują się naczynia wieńcowe, które zaopatrują serce w substancje odżywcze oraz w tlen. Naczynia wieńcowe składają się zarówno z żył jak i tętnic. Tętnice wieńcowe (prawa i lewa), których początek znajduje się tuż ponad zastawką aorty, oplatają mięsień sercowy i dzieląc się na drobne gałązki wnikają w jego głąb, dostarczając substancji odżywczych do komórek mięśnia sercowego.

Zdrowe serce
Zdrowe serce 
Centrum Zdrowia Dziecka
polKARD
Klinika Kardiologii
Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka
© Wszelkie prawa zastrzeżone 2008
AUTORZY